Ks. Arkadiusz Nocoń został człowiekiem roku 2019 Związku Polaków w Kalabrii. Wyróżnienie otrzymał za całokształt działalności w kategorii „nauka i edukacja”.

Ksiądz Arkadiusz Nocoń jest kapłanem archidiecezji katowickiej, doktorem literatury chrześcijańskiej i klasycznej. Po zakończeniu studiów w Rzymie rozpoczął pracę w watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ale jego życie nie ogranicza się wyłącznie do pracy w Kurii Rzymskiej. Umiejętnie łączy aktywność zawodową z działalnością naukową i akademicką. Świadczą o tym m.in. jego publikacje książkowe i kilkadziesiąt artykułów z zakresu patrologii, hagiografii i literatury pięknej. Laureat regularnie bierze też udział w dorocznym zjeździe sekcji polskich patrologów.
Nagrodzony kapłan od kilku lat jest również wykładowcą w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Bardzo ceni pracę ze studentami z różnych stron świata. W rzetelny i umiejętny sposób przekazuje im nie tylko wiedzę, ale odsłania też piękno Kościoła od lat związanego z językiem łacińskim.
Kapituła podkreśliła, że ksiądz Arkadiusz Nocoń posiada wybitne zasługi na rzecz krzewienia we Włoszech wiedzy o Polsce i wielkich Polakach. Rodacy, którzy przybywają do Rzymu mogą się o tym przekonać osobiście. Z wielką swadą i pasją opowiada zarówno o Italii, jak i wątkach polskich we Włoszech. W wydanym przed czterema laty przewodniku-książce „Śladami Jana Pawła II po Watykanie” wskazuje na najważniejsze miejsca związane z pontyfikatem Karola Wojtyły.
O fascynacji laureata świętymi mógł przekonać się każdy, kto przez kilka lat słuchał jego felietonów na antenie Radia Watykańskiego. Ich zbiór zatytułowany: „Święci, bo nie udawali świętych” rok temu trafił do księgarń. Najbliższy jest mu jednak święty Jacek Odrowąż, jedyny Polak na kolumnadzie Berniniego w Watykanie. O wielkości i niezwykłości tego świętego ksiądz Arkadiusz przypomina nie tylko Polakom. Ku zaskoczeniu wielu, zwrócił uwagę na fakt, że w przeszłości świętym z Kamienia Śląskiego fascynowali się wybitni artyści z El Greco i Carraccim na czele.
Pochodzącemu z Kamienia Śląskiego świętemu ksiądz Nocoń poświęcił książkę „Uczył nas chodzić z Maryją. Karol Wojtyła – Jan Paweł II o świętym Jacku”. Sam w życiu osobistym niejedno mu zawdzięcza.
Lista dokonań ks. Arkadiusza Noconia na rzecz promocji Polski i Polaków we Włoszech jest jednak długa. Duchowny był pomysłodawcą i jednym z organizatorów rzymskich obchodów 750-lecia śmierci św. Jacka. W ramach wspólnego świętowania  w Wiecznym Mieście trzykrotnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” , m. in. w Auli Pawła VI, a na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza („Angelicum”) odbyło się międzynarodowe sympozjum poświęcone polskiemu świętemu. W wydarzeniu wzięli udział prelegenci z Litwy, Łotwy, Czech, Danii, Ukrainy, Węgier, Włoch i Polski. Zwieńczeniem rzymskich obchodów było poświęcenie tablicy dedykowanej świętemu Jackowi w bazylice św. Sabiny na Awentynie.
Związków pomiędzy Polską i Włochami jest wiele, a na ślady polskości natrafiamy także poza Rzymem. Potwierdza to publikacja pt. „Człowiek potrzebuje wyspy. Antologia polskiej poezji o Capri” autorstwa księdza Noconia. Ten poetycki przewodnik to unikatowe spojrzenie przez pryzmat literatury polskiej na jedną z najpiękniejszych wysp świata. W miejscu, gdzie jeszcze do niedawna posługiwały polskie elżbietanki, laureat ufundował tablicę poświęconą polskiemu malarzowi Janowi Styce. Artysta od 1919 roku był właścicielem willi „Certosella”, w której stworzył Muzeum „Quo vadis” (1920-1931), jeden z ważniejszych ośrodków kultury polskiej na ziemi włoskiej w pierwszej połowie XX wieku. Znajdowały się w nim rysunki ołówkiem i węglem oraz obrazy olejne inspirowane powieścią Sienkiewicza.
To tylko niektóre dokonania księdza Arkadiusza Noconia, za które nagrodziła go 11-osobowa kapituła. Laureatowi przyznanej nagrody szczerze gratulujemy!
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 14 września w siedzibie Rady Regionu Kalabria. Konkurs od trzech lat organizowany jest przez Związek Polaków w Kalabrii.  Laureatów wyłoniła 11-osobowa kapituła składająca się z przedstawicieli środowisk akademickich, organizacji polonijnych i instytucji kulturalnych oraz władz rządowych i samorządowych. Pracom kapituły przewodniczyła poseł Bożena Kamińska z Sejmowej Komisji do Spraw Łączności z Polakami za Granicą.

Ks. Rafał Skitek / Radio eM

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.