Z wizytą duszpasterską do Polaków żyjących w Norwegii na zaproszenie biskupa diecezji Oslo Bernta Ivara Eidsviga 2 października br. udał się do Norwegii metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W programie wizyty, która potrwa do 6 października, znalazły się m. in. odwiedziny klasztoru Totus Tuus Sióstr Karmelitanek, założonego przez karmelitanki z Polski oraz spotkanie z Polakami w Trondheim. Zaplanowano też spotkanie z ambasador Rzeczpospolitej Polski w Oslo Iwoną Woicką-Żuławską. Abp Skworc odprawi Mszę świętą z duchowieństwem polskim pracującym w Oslo oraz spotka się z polskimi siostrami elżbietankami posługującym w Norwegii. W niedzielę metropolita katowicki odprawi Mszę świętą dla Polaków w największym kościele w Oslo pw. św. Jana, po której przewidziano spotkania z grupami wiernych.

Celem wizyty duszpasterskiej abp Wiktora Skworca w Norwegii jest m. in. umocnienie więzi z pracującym tam duchowieństwem z Polski, zapoznanie z programem duszpasterskim i aktualnymi problemami Kościoła w Polsce oraz posługa duszpasterska wśród Polaków przebywających czasowo lub na stale w Norwegii.

Według dostępnych danych w Norwegii mieszka oficjalnie niespełna 100 tys. Polaków, co stanowi prawie 2 proc. całej populacji. Od 2001 roku ich liczba wzrosła kilkunastokrotnie. Polacy stanowią najliczniejszą grupę wśród imigrantów.

Według szacunków w Norwegii żyje około 200 tys. katolików (większość z nich to przybysze), jest to aktualnie jedna z z najszybciej rozwijających się grup religijnych w tym kraju. Msze św. po polsku odprawiane są w kilkudziesięciu miejscach na terenie Norwegii.


Mówi ks. dr Tomasz Wojtal
Sekretarz i Rzecznik Arcybiskupa Katowickiego

Najnowsze

18 kwiecień 2026

Spotkanie podsumowujące Wielkopostne Kościoły Stacyjne

Najbardziej aktywni uczestnicy inicjatywy spotkali się na Wydziale Teologicznym. Był czas na...

17 kwiecień 2026

Abp Przybylski: To, co czasem wydaje się klęską, jest zwycięstwem

W Katowicach modlono się za funkcjonariuszy Policji II Rzeczypospolitej, którzy 86 lat...

17 kwiecień 2026

Śp. ks. Roman Przybyłek

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 69 lat oraz w 45. roku...

17 kwiecień 2026

Bp Adam Wodarczyk: Trzeba usłyszeć głos Boga

O mocy Słowa Bożego, miłosierdziu i odwadze, by odpowiedzieć na powołanie, bp...

16 kwiecień 2026

Połączenie wiary i życiowej pasji

Abp Andrzej Przybylski spotkał się z członkami Katolickiego Bractwa Motocyklowego im. św...

15 kwiecień 2026

45 lat po święcenia - kapłańskie jubileusze w Kamieniu Śląskim

W dniach od 13 do 16 kwietnia kapłani obchodzący 45. rocznicę święceń...