Naszemu ubóstwu najbardziej zaradza sam Jezus Chrystus - wskazał abp Wiktor Skworc przed 3. Światowym Dniem Ubogich, który będzie obchodzony w Kościele w niedzielę, 17 listopada. Metropolita katowicki przekonywał, że to Chrystus uczy nas właściwiej postawy wobec ubogich, przez identyfikację samego siebie z nimi. W tym kontekście abp Skworc przypominał także o niektórych grupach zaangażowanych w pomoc ubogim w Katowicach: Stowarzyszeniu PoMOC, wspólnocie Dobrego Pasterza, czy siostrach ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości, założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty. - Punktami wsparcia w chwili przeżywanego przez nas ubóstwa duchowego są też stałe konfesjonały, w których przez cały dzień trwa spowiedź - kontynuował metropolita katowicki.

Abp Wiktor Skworc mówił także o znaczeniu Mszy Pojednania w Krzyżowej. 12 listopada minęła 30. rocznica spotkania Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w Krzyżowej. Z tej okazji w miniony wtorek, w tym samym miejscu co trzy dekady temu, została odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem abp. Alfonsa Nosola. Jednym ze współcelebransów był abp Wiktor Skworc. - Obowiązkiem Kościoła jest prowadzenie ludzi do spotkania - mówił metropolita katowicki, w odpowiedzi na pytanie o rolę Kościoła w procesie pojednania między narodem polskim i niemieckim.

Na koniec, nawiązując do kolejnego Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, abp Skworc zaapelował o rozwagę w poruszaniu się po drogach, aby każdy mógł bezpiecznie i szczęśliwie docierać do celu podróży.

Zapraszamy do odsłuchania i obejrzenia całej rozmowy Abp. Skworca z Anetą Kuberską-Bębas

Najnowsze

12 czerwiec 2021

Franciszkanie i cysters przyjęli święcenia

Czterech franciszkanów i cysters przyjęli święcenia kapłańskie w Katowicach-Panewnikach. Trzech franciszkanów przyjęło...

10 czerwiec 2021

Zmiany personalne w parafiach

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

04 czerwiec 2021

Być może na przyszłość pozostanie możliwość I komunii w wąskim gronie

– Być może po pandemii pozostanie możliwość przyjmowania I komunii w wąskim...

03 czerwiec 2021

Boże Ciało w katedrze

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa metropolita katowicki przewodniczył Mszy św...

02 czerwiec 2021

Proboszczowie przechodzący na emeryturę

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym...

31 maj 2021

Pomoc poszkodowanym w pożarze

Caritas Archidiecezji Katowickiej wraz z proboszczem parafii Św. Ap. Piotra i Pawła...