W piątek, 1 maja br., w archidiecezji katowickiej obchodzone będzie święto św. Józefa, rzemieślnika. Z tej okazji w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św., której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Marek Szkudło. W tym dniu Kościół katowicki chce pamiętać w szczególny sposób o ludziach pracy, bezrobotnych oraz prosić o zachowanie miejsc pracy w sytuacji rozwijającej się pandemii Covid-19.

Natomiast w niedzielę, 3 maja, Mszy św. za Ojczyznę o godz. 10.30 w katedrze przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Będzie to Msza św. z okazji obchodów Święta Narodowego 3 Maja oraz 99. Rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

W przededniu święta św. Józefa i uroczystości NMP Królowej Polski, wobec trwającej i nieprzewidywalnej sytuacji pandemii, abp Skworc zwrócił się do wszystkich wiernych archidiecezji katowickiej z prośbą o dalszą, wytrwałą modlitwę w intencji ustąpienia zagrożeń. „Wzywam do modlitwy za tych, którzy w tym czasie stracili życie, zdrowie, poczucie sensu i bezpieczeństwa, a nawet wiarę! Nasze wspólne i osobiste modlitwy zanośmy do Boga przez pośrednictwo Matki Bożej Piekarskiej – Lekarki i św. Józefa, patrona pracujących” - czytamy w dokumencie skierowanym do wszystkich parafii archidiecezji.

Metropolita katowicki zwróci uwagę, że choć początek maja kojarzymy z wypoczynkiem i tzw. długim weekendem, z oczywistych powodów tegoroczna „majówka” będzie zupełnie inna niż poprzednie. Dni wolne od pracy przeżyjemy niejednokrotnie w samotności lub z rodziną. „W tej sytuacji zwracam się do duszpasterzy  i wiernych świeckich z apelem, aby w pierwszy dzień maja – a jest to pierwszy piątek miesiąca – podtrzymać pokutny charakter tego dnia, zachowując wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i podejmując w zjednoczeniu  z Najświętszym Sercem Jezusa inne wyrzeczenia wynagradzające. Piątek – 1 maja roku 2020 – niech pozostanie dniem postu i modlitwy, zarówno w intencji szybkiego ustania pandemii, jak i obfitego, nawadniającego daru deszczu” - zaapelował abp Skworc.

Poprosił ponadto, aby w modlitwach polecać Bożej Opatrzności nasz naród, kraj i osoby, którym powierzono posługę rządzenia, „abyśmy, kierując się zasadą wspólnego dobra, w zgodzie oraz w poczuciu odpowiedzialności za słowa i czyny budowali pomyślną codzienność i przyszłość naszej Ojczyzny”. Wezwał do modlitwy za tych, którym z powodu pandemii zagraża bezrobocie i o dary Ducha Świętego dla pracodawców, „aby roztropnie korzystając z programów pomocowych państwa, w imię społecznej solidarności zachowali miejsca pracy; aby mężnie odpierali pokusy wykorzystywania trudnej sytuacji do działań na niekorzyść pracowników co do warunków świadczenia pracy i płacy”. Modlitwom wiernych powierzył również tych, którzy z powodu pandemii nie mogą wykonywać swojej pracy i wszystkich, których miejsca pracy są zagrożone. „Ochrona ekonomicznie najsłabszych i sprawiedliwość, równomierne rozłożenie materialnych kosztów zmagania się ze skutkami epidemii są dzisiaj szczególnym wymogiem elementarnej uczciwości, solidarności i miłości społecznej oraz praktykowania uczynków miłosierdzia”.

Obydwie wspomniane Msze św. będą transmitowane przez Radio eM oraz w internecie (Msza św. w niedzielę także przez Radio Katowice).

17-04-2024

Fot. ks. Tomasz Wojtal

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w Piekarach Śląskich.

17-04-2024

Fot. Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13-04-2024

Fot. ks. Tomasz Wojtal

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13-04-2024

Fot. Krzysztof Gawor

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

10-04-2024

Fot. K. Łojko / IPN

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w Katowicach.

31-03-2024

Fot. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Zmarł bp Tadeusz Kusy OFM [aktualizacja]

Z przykrością zawiadamiamy, że 31 marca 2024 roku w Kaga-Bangoro, w Republice Środkowoafrykańskiej, zmarł bp Zbigniew Tadeusz Kusy OFM.

PONIEDZIAŁEK,
22 kwietnia 2024 roku
Dzień powszedni
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

J 10, 1-10 | Ewangelia w latach B i CJezus powiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1950 † Jan Komraus
1990 † Józef Ochodek

ROCZNICA URODZIN:
1951 - ks. Leon OLEŚ
1955 - ks. Jerzy PALIŃSKI
1958 - ks. Leonard MALORNY
1958 - ks. Konrad OPITEK

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin