W piątek, 3 lipca br., metropolita katowicki abp Wiktor Skworc (w imieniu Archidiecezji Katowickiej) i Ryszard Kopiec (dyrektor Panteonu Górnośląskiego) podpisali umowę dotyczącą bezpłatnego użyczenia przestrzeni katowickiej archikatedry na potrzeby Instytucji Kultury Panteon Górnośląski w Katowicach.

Zgodnie z umową okres użyczenia wynosi 25 lat. Użyczana powierzchnia to 2150 m2. Znajduje się ona w podziemiach archikatedry (wokół kościoła akademickiego) oraz obejmuje część dachu katedry, gdzie ma powstać taras widokowy. Wartość rynkowa przekazywanej przestrzeni - zgodnie z operatem szacunkowym - wynosi blisko 16 mln zł.

Przekazana została również, na podstawie odpowiedniej umowy, dokumentacja budowlana i wykonawcza Panteonu - zarówno części budowlanej jak i ekspozycji - z aktualnymi kosztorysami oraz przedmiarami robót.

Panteon Górnośląski to nowa instytucja kultury, która ma powstać do 2022 r. w podziemiach katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Na ponad 2 tys. metrów kwadratowych za pomocą multimediów mają zostać upamiętnione osoby ważne dla regionu.

Zgodnie z projektem „Panteonu” będzie to rodzaj ścieżki edukacyjnej. „Nie będzie to klasyczne muzeum, ponieważ ta przestrzeń nie będzie gromadziła eksponatów” – informował w marcu ubiegłego roku ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej katedry, prezentując zamysł całości.

Całość wystawy będzie podzielona na cztery grupy tematyczne. Pierwsza z nich ma przedstawiać wybitne postaci związane z kulturą, nauką i sztuką. Następna część wystawy przybliży postaci bohaterów związanych ze Śląskiem, gdzie szczególnie zaakcentowani będą Powstańcy, kolejna część zostanie poświęcona społeczeństwu i społecznikom. Ostatnia przestrzeń wystawowa będzie natomiast opowiadać o ludziach Kościoła.

Pod względem merytorycznym nad projektem czuwają naukowcy z Uniwersytetu Śląskiemu. Zespołowi przewodniczy ks. dr hab. Henryk Olszar. Projekt powstał dzięki zaangażowaniu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Miasta Katowice oraz Archidiecezji Katowickiej. Pierwsi zwiedzający mieliby pojawić się w nim w 2022 roku, czyli w 100. rocznicę przyłączenia Śląska do Polski.

Załączniki:

Rzecznik Archidiecezji Katowickiej – ks. Tomasz Wojtal – podpisanie umowy o użyczeniu przestrzeni Katedry [Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]

pobierz zdjęcie - podpisanie umowy; na zdjęciu Metropolita katowicki – abp Wiktor Skworc i Dyrektor Panteonu Górnośląskiego – Ryszard Kopiec [podpis zdjęcia: Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]

03-03-2024

Bp Olszowski: Bóg szanuje naszą wolność

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętej Rodziny i Świętego Maksymiliana Kolbego w Katowicach.

02-03-2024

Abp Skworc: Bóg czeka na nasze świadectwo

Arcybiskup senior archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Józefa w Katowicach-Załężu.

01-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

Bp Szkudło: Bóg jest zatroskany o człowieka i nie chce jego śmierci

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył liturgii w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu.

29-02-2024

Fot. Rafał Bogacki /Foto Gość

Trwają przygotowania do jubileuszu 100-lecia archidiecezji katowickiej

W Katowicach odbyło się spotkanie przygotowujące program wydarzeń.

29-02-2024

Bp Wodarczyk: Wspaniale jest być w drużynie Jezusa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach.

28-02-2024

Bp Wodarczyk: Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki kroczył drogą świętości

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele NSPJ i św. Jana Bosko w Katowicach.

PONIEDZIAŁEK,
4 marca 2024 roku
ŚWIĘTO ŚW. KAZIMIERZA
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

J 15, 9-17 | Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej,...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1926 † Ludwik Czardybon
2013 † Alojzy Kalyta

ROCZNICA URODZIN:
1944 - ks. Józef NOWACZYK
1944 - ks. Konrad ZUBEL
1961 - ks. Emanuel PIETRYGA

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin