W piątek, 25 października, o godz. 12.00 w Warszawie zostanie odsłonięty pomnik Wojciecha Korfantego.

Pomnik Wojciecha Korfantego, wielkiego przywódcy Górnego Śląska, zostanie odsłonięty w Warszawie, w piątek, 25 października br., o godz. 12.00. Monument stanie w stolicy Polski na zbiegu ulicy Agrykola i Alej Ujazdowskich, w pobliżu pomników innych „Ojców polskiej niepodległości” – Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dymowskiego i Ignacego Daszyńskiego. Warto przypomnieć, że w tym roku przypada 80. rocznica śmierci Korfantego.

Przed odsłonięciem i pobłogosławieniem pomnika w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona Msza święta o godz. 09.30. Przewodniczyć jej będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a homilię wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W komunikacie przesłanym do parafii archidiecezji katowickiej abp Skworc zaprosił mieszkańców Górnego Śląska do udziału w tej ważnej uroczystości. Szczególnie zwrócił się do mieszkańców miejsc związanych z życiem i działalnością Wojciecha Korfantego oraz do przedstawicieli lokalnych władz wojewódzkich i samorządowych. Wszystkich zachęcił do duchowej łączności i prosił o modlitwę w intencji naszej Ojczyzny, aby pamięć o tych, którzy za Polskę walczyli, pozostawała żywa i była pielęgnowana zawsze w duchu szacunku i patriotycznej wdzięczności.

„Urodzony na terenie obecnych Siemianowic Śląskich Wojciech Korfanty to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski i jednocześnie jeden z zasłużonych ojców niepodległej Rzeczpospolitej, związany z chrześcijańską demokracją” - podkreślił abp Skworc.


Abp Wiktor Skworc o pomniku Korfantego


Ks. dr Tomasz Wojtal o Korfantym

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO
DOTYCZĄCY ODSŁONIĘCIA POMNIKA WOJCIECHA KORFANTEGO W WARSZAWIE

Drodzy Diecezjanie!
Z radością pragnę poinformować, że po wieloletnich staraniach w piątek 25 października 2019 r. o godz. 12:00 w Warszawie u zbiegu ulicy Agrykola i Alej Ujazdowskich zostanie odsłonięty pomnik wielkiego przywódcy Górnego Śląska – Wojciecha Korfantego, którego 80. rocznicę śmierci obchodzimy w bieżącym roku.
Urodzony na terenie obecnych Siemianowic Śląskich Wojciech Korfanty to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski i jednocześnie jeden z zasłużonych ojców niepodległej Rzeczpospolitej, związany z chrześcijańską demokracją.
Moment pobłogosławienia pomnika zostanie poprzedzony Mszą Świętą o godz. 09:30 w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, której przewodniczyć będzie JE ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilię wygłosi metropolita katowicki.
Informując o tym historycznym wydarzeniu, zapraszam do udziału w tej ważnej uroczystości także mieszkańców Górnego Śląska. Szczególnie zwracam się do mieszkańców miejsc związanych z życiem i działalnością Wojciecha Korfantego oraz do przedstawicieli lokalnych władz wojewódzkich i samorządowych. Wszystkich zachęcam do duchowej łączności i proszę o modlitwę w intencji naszej Ojczyzny, aby pamięć o tych, którzy za Polskę walczyli, pozostawała żywa i była pielęgnowana zawsze w duchu szacunku i patriotycznej wdzięczności.

Najnowsze

29 marzec 2023

Droga Krzyżowa ulicami Katowic

Nabożeństwo odbędzie się w piątek 31 marca 2023 r.

27 marzec 2023

Komunikat w sprawie zabójstwa ks. Blachnickiego

Autorami dokumentu są abp Wiktor Skworc, odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego...

26 marzec 2023

Dzielcie się ze wszystkimi wiarą w Chrystusowy Kościół

158 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. zyskała w niedzielne popołudnie archidiecezja katowicka.

25 marzec 2023

Czytajcie słowa i znaki

Sześciu alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przyjęło w sobotnie przedpołudnie posługę lektoratu.

24 marzec 2023

Papież do rodzin zmarłych górników: również w ciemności Pan jest blisko

Dzisiaj Papież przyjął grupę rodzin, których mężowie, ojcowie, synowie oraz bracia zginęli...

24 marzec 2023

Spotkanie z Papieżem Franciszkiem

Wdowom i sierotom, których mężowie i ojcowie w ubiegłym roku zginęli w...